Royal String Quartet

kwartet smyczkowy

Założony w 1998 r. Royal String Quartet niebawem świętować będzie 20-lecie działalności artystycznej. Prawie 20 lat wspólnej pracy przyniosło zespołowi ogromną ilość laurów i sukcesów na całym świecie i ugruntowało jego pozycję jako jednego z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce i w Europie.

RSQ wielokrotnie zachwycał swoimi koncertami publiczność prestiżowych sal koncertowych na niemal wszystkich kontynentach. Po występach w Europie, Afryce, Azji, Australii i Ameryce Północnej w tym roku zadebiutuje również w Ameryce Południowej recitalami w Buenos Aires.
Lista sukcesów zespołu jest bardzo długa. Najważniejsze z nich to 3. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Banff w Kanadzie, nominacja do prestiżowej nagrody brytyjskiego Royal Philharmonic Society, nagroda fundacji Borletti-Buitoni oraz 2-letni udział w programie BBC New Generation Artists, który przyczynił się do niezwykłej popularności zespołu na Wyspach Brytyjskich.
O tej popularności może świadczyć fakt, że kwartet stał się stałym gościem londyńskiej Wigmore Hall – jednej z najbardziej prestiżowych sal kameralnych na świecie – gdzie w ciągu ostatních 10 lat koncertował aż 15-krotnie.

Bogata płytografia zespołu składa się z 10 albumów. Pierwsze 4, z muzyką klasyczną, romantyczną i XX-wieczną, nagrane zostały w kraju, kolejne 4, z utworami polskich kompozytorów XX i XI wieku, dla brytyjskiej wytwórni Hyperion. W ubiegłym roku ukazały się aż 2 płyty RSQ, prezentujące utwory młodych kompozytorów polskich – CD z kompozycjami Andrzeja Kwiecińskiego, oraz DVD z utworami Wojtka Blecharza. Obecnie muzycy przygotowują się do nagrania 11 albumu. Płytę z utworami szkockiego kompozytora Jamesa MacMillana wyda ponownie Hyperion.

Pisząc o RSQ nie można nie wspomnieć o Kwartesencji. Ten coroczny festiwal muzyki kameralnej, którego zespół jest twórcą i głównym organizatorem, doczekał się już 12 edycji i znakomicie odzwierciedla muzyczne zainteresowania, pasje i inspiracje RSQ. Kwartesencja w sposób śmiały i eklektyczny łączy różne style i gatunki muzyczne, a także artystów je prezentujących. Dzięki swej oryginalnej formule programowej, oraz wybitnym artystom, którzy goszczą na festiwalu, zyskała sobie rzeszę wiernej publiczności, która zapełnia jesienią warszawskie sale koncertowe.