8. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2018

06 listopada 2018

godz. 19.00
Sala im. Rachmaninowa
Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego
ul. Bolszaja Nikitskaja 11

Program:

Zygmunt Krauze (1938)
– „Arabesque” na fortepian i orkiestrę kameralną (1983)
– Poemat Apollinaire'a na recytującego pianistę grającego na rozstrojonym pianinie i 12 dowolnych instrumentów (2016)
Agata Zubel (1978)
– Violin concerto – koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną (2014) – (utwór napisany dla Katarzyny Dudy)
Paweł Mykietyn (1971)
– „3 na 13” (1994)
Krzysztof Penderecki (1933)
– Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian (2000)

Wykonawcy:

Katarzyna Duda – skrzypce
Zygmunt Krauze – fortepian
Studio Muzyki Nowej (Studio for New Music)
Igor Dronov – dyrygent

07 listopada 2018

godz. 19.00
Sala Mała
Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego
ul. Bolszaja Nikitskaja 13/6

Program:

Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941)
– Suita G-dur na orkiestrę smyczkową (1884)
Fryderyk Chopin (1810-1849)
– Wariacje E-dur na temat „Non piu mesta” z opery „ Kopciuszek” Rossiniego (1824 – 1830 ?) w opracowaniu na flet i orkiestrę smyczkową Rafała Koczko (2018)
– II Koncert fortepianowy f-moll, op. 21 (1830) – w opracowaniu na fortepian i orkiestrę smyczkową.
Mieczysław Wajnberg (1919-1996)
– Koncert na flet i orkiestrą smyczkową, op. 75 (1961)
Krzysztof Penderecki (1933)
– Sinfonietta nr 3 (2008 rev. 2012)

Wykonawcy:

Krzysztof Książek – fortepian
Łukasz Długosz – flet
Sinfonietta Cracovia
Jerzy Dybał – dyrygent.

9 listopada 2018

godz 19.00
Międzynarodowy Związek Twórców Muzycznych
Sala koncertowa im. Iriny Archipowej
Bryusov pereulok, 2/14

Program:

Henryk Wieniawski (1835 -1880)
– „Legenda” op. 17 (1859)
– „Kujawiak a-moll (1853)
– Polonez D-dur nr 1 op. 4 (1852)
Karol Szymanowski (1882 – 1937)
– Pieśń Roksany z opery „Król Roger” (opr. Pawła Kochańskiego, 1931)
– Taniec góralski z baletu „Harnasie” (opr. Pawła Kochańskiego, 1931)
Dymitr Szostakowicz (1906-1975)
– 4 preludia na skrzypce i fortepian op. 34a (1932-1933) (opr. Dymitra Cyganowa)
Alfred Sznitke (1934 -1998)
– Sonata nr 1 na skrzypce i fortepian (1963)

Wykonawcy:

Katarzyna Duda – skrzypce
Hanna Holeksa – fortepian
Ten koncert poprzedzi koncert w ramach naszego festiwalu młodzieży z renomowanej szkoły Instytut Gniessinnych z polskim i rosyjskim programem, na którego ogłoszenie jeszcze czekamy.

14 listopada 2018

godz. 19.00
Sala kameralna Filharmonii Moskiewskiej
Plac Triumfalny 4/31
Krzysztof Penderecki (1933)
Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (1993)

Program:

Dariusz Przybylski (1984)
– „Eine kleine Morgenmusik” na kwintet klarnetowy op. 28 (2006)
Paweł Mykietyn (1971)
– Kwartet smyczkowy nr 3 (2016)
Mieczysław Wajnberg ((1919-1996)
– Kwartet smyczkowy nr 13 op. 118 (1977)
Alfred Sznitke (1934 -1998)
– Kwartet smyczkowy nr 3 (1983)

Wykonawcy:

Mikhail Beznosov – klarnet
Romantic Quartet:
Nikolay Sachenko – skrzypce
Michael Bolkhovitin – skrzypce
Andrey Usov – altówka
Sergey Astashonok – wiolonczela

7. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2017

03 listopada 2017

godz. 19.00
Sala kameralna Filharmonii Moskiewskiej
Plac Triumfalny 4/31

Program:

Zygmunt Noskowski (1846-1909) – Kwartet smyczkowy nr 3 (Fantazja) (przed 1884)
Paweł Karmanow (1970) – KwaREtet
Mieczysław Wajnberg (1919-1993) – Kwintet fortepianowy op.18 (1944)

Wykonawcy:

Romantic Quartet:
Nikolay Sachenko – skrzypce
Michael Bolkhovitin – skrzypce
Andrey Usov – altówka
Sergey Astashonok – wiolonczela

Misha Kozłowski – fortepian

12 listopada 2017

godz. 19.00
Sala im. Rachmaninowa
Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego
ul. Bolszaja Nikitskaja 11

Program:

Krzysztof Penderecki  (1933) – Cadenza na skrzypce solo
Andrzej Panufnik (1914-1991) – Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1971)
Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Suita na orkiestrę smyczkową G-dur (1884)
Krzysztof Penderecki (1933) – Agnus Dei (1981)
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) – Trzy utwory w dawnym stylu (1963)
Dymitr Szostakowicz (1906-1975) – Elegia i Polka (1931) (wersja na orkiestrę smyczkową)

Wykonawcy:

Janusz  Wawrowski – skrzypce
Sinfonietta Cracovia
Jerzy Dybał – dyrygent

14 listopada 2017

godz 19.00
Międzynarodowy Związek Twórców Muzycznych
Sala koncertowa im. Iriny Archipowej
Bryusov pereulok, 2/14

Program:

Krzysztof Penderecki (1933) – Kwartet nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika” (2008)
Dymitr Szostakowicz (1906-1975) – Kwartet nr 7 fis-moll, op. 108 (1960)
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) – Kwartet nr 1 op. 62 „Już się zmierzcha” (1988)
Grażyna Bacewicz (1909-1969) – Kwartet nr 4 (1950)

Wykonawcy:

Royal String Quartet:
Izabela Szałaj-Zimak – skrzypce
Elwira Przybyłowska – skrzypce
Marek Czech – altówka
Michał Pepol – wiolonczela

6. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2016

11 listopada 2016

godz. 19.00
Sala kameralna Filharmonii Moskiewskiej
Plac Triumfalny 4/31

Program:

Mieczysław Wajnberg – Kwartet smyczkowy nr 5, B-dur, op. 27
Kuzma Bodrov — Kwartet smyczkowy
Juliusz Zarębski – Kwintet fortepianowy g-moll, op. 34

Wykonawcy:

Romantic Quartet:
Kirill Kravtsov – skrzypce
Michael Bolkhovitin – skrzypce
Andrey Usov – altówka
Sergey Astashonok – wiolonczela
Paweł Wakarecy – fortepian

12 listopada 2016

godz. 19.00
Sala im. Rachmaninowa
Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego
ul. Bolszaja Nikitskaja 11

Program:

Krzysztof Penderecki – Per Slava
Andrzej Panufnik – koncert wiolonczelowy
(utwór napisany dla Mścisława Rostropowicza, premiera rosyjska)
Paweł Mykietyn – Krzyki
Marcel Chyrzyński – Ukiyo-e
Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową, op. 48

Wykonawcy:

Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Sinfonietta Cracovia
Massimiliano Caldi – dyrygent

15 listopada 2016

godz 19.00
Moskiewski Dom Kompozytorów
Briusow pierieułok (dawniej ul. Nieżdanowoj), 8/10, bud. 2

Program:

Paweł Mykietyn – Sonata for cello solo
Dobromiła Jaskot – Hannah
Cezary Duchnowski – Kwarcowy
Sławomir Kupczak — Anafora V
Cezary Duchnowski – Żelazny

Wykonawcy:

Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Cezary Duchnowski – elektronika

5. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2015

12 listopada 2015

Moskiewski Dom Kompozytorów
Briusow pierieułok (dawniej ul. Nieżdanowoj), 8/10, bud. 2
„Młoda Polska” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Moskiewska Jesień

Program:

Cezary Duchnowski – cRROSSFAdE
Tomasz Szczepanik – Gangkhar II
Jan Duszyński – Sfex na akordeon i wiolonczelę
Aleksander Nowak  – Satin
Mikołaj Majkusiak – Rhytms of doubts
Wojciech Ziemowit Zych – Kooperatywa II

Wykonanie utworu Jana Duszyńskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wykonawcy:

TWOgether Duo:
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Maciej Frąckiewicz – akordeon

14 listopada 2015

Sala kameralna Filharmonii Moskiewskiej
Plac Triumfalny 4/31

Program:

Aleksander Czajkowski – kwartet smyczkowy nr 5 (premiera światowa)
German Galynin – kwartet smyczkowy nr 2
Henryk Mikołaj Górecki – kwartet smyczkowy nr 1 („Już się zmierzcha”)
Grażyna Bacewicz – IV kwartet smyczkowy

Wykonawcy:

Romantic Quartet:
Kirill Kravtsov – skrzypce
Michael Bolkhovitin – skrzypce
Andrey Usov – altówka
Sergey Astashonok – wiolonczela

16 Listopada 2015

Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego
ul. Bolszaja Nikitskaja 13/6

Program:

Krzysztof Penderecki – Preludium na klarnet solo
Mieczysław Wajnberg – koncert na klarnet o orkiestrę smyczkową, op. 104
Maciej Bałenkowski – Sinfonietta – Time is Ticking (utwór zamówiony: I nagroda w konkursie Sinfonieta per Sinfonietta organizowanym przez orkiestrę Sinfonietta Cracovia)
Jakub Ciupiński – Coda
Krzysztof Penderecki – Agnus Dei
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta per archi

Wykonawcy:

Michel Lethiec – klarnet
Sinfonietta Cracovia
Jerzy Dybał – dyrygent

4. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2014

11 listopada 2014

Sala kameralna Filharmonii Moskiewskiej

Program:

Mieczysław Wajnberg – Kwartet smyczkowy nr 7
Aleksander Czajkowski – Kwartet smyczkowy nr 3
Paweł Mykietyn – II kwartet smyczkowy (premiera rosyjska)
Karol Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 2

Wykonawcy:

Romantic Quartet:
Vladislav Naroditsky – skrzypce
Michael Bolkhovitin – skrzypce
Andrey Usov – altówka
Sergey Astashonok – wiolonczela

13 listopada 2014

Sala im. Rachmaninowa
Konserwatorium Moskiewskiego
im. P. I. Czajkowskiego

Program:

Andrzej Panufnik – Suita Staropolska
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3
Dymitr Szostakowicz – Symfonia kameralna op.110 bis

Wykonawcy:

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Arkadiusz Adamski – klarnet
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

3. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2013

07 listopada 2013

Sala Mała Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego

Program:

Krzysztof Penderecki – Serenada na orkiestrę smyczkową
Andrzej Panufnik – koncert skrzypowy
Henryk Mikołaj Górecki – koncert fortepianowy
Witold Lutosławski – Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową
Dymitr Szostakowicz – Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar – Orawa

Wykonawcy:

Ekaterina Mechetina – fortepian
Gaik Kazazian – skrzypce
Sinfonietta Cracovia
Robert Kabara – dyrygent

10 listopada 2013

Sala im. Archipowa

Program:

Fryderyk Chopin – nokturn Fis- dur op.15 nr 2,
Fryderyk Chopin – scherzo h-moll op.20,
Fryderyk Chopin – nokturn c-moll op.48 nr 1,
Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op.31,
Fryderyk Chopin – mazurek a- moll op.17 nr 4,
Fryderyk Chopin – polonez As- dur op.53

Bartłomiej Kominek – fortepian

2. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2012

9 listopada 2012

sala im. Archipowa

Program:

Ignacy Jan Paderewski – „Au soir”
Ignacy Jan Paderewski – Polonez H-dur
Fryderyk Chopin – Preludium G-dur,
Fryderyk Chopin – Preludium e-moll,
Fryderyk Chopin – Nokturn e-moll,
Fryderyk Chopin – Preludium E-dur,
Fryderyk Chopin – Preludium cis-moll (Lento con gran espressione)
Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op. 31
Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40
Fryderyk Chopin – Polonez fis-moll op. 44,
Juliusz Zarębski – Wielki Polonez Fis-dur

Paweł Wakarecy – fortepian

10 listopada 2012

sala im. Rachmaninowa Konserwatorium Moskiewskiego

Program:

Witold Lutosławski – Grave

Marcin Zdunik – wiolonczela
Jose Gallardo – fortepian

Mieczysław Karłowicz – Serenada

Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Jose Gallardo – fortepian

Witold Lutosławski – Bukoliki

Katarzyna Budnik – Gałązka – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela

Dymitr Szostakowicz – trio fortepianowe nr 2

Piotr Tarcholik – skrzypce
Marcin Zdunik – wiolonczela
Jose Gallardo – fortepian

Krzysztof Penderecki – Sekstet

Piotr Tarcholik – skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Henryk Kowalewicz – waltornia
Radosław Soroka – klarnet
Jose Gallardo – fortepian

1. Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie 2011

14 października 2011

Sala Mała Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego

Program:

Krzysztof Penderecki – Chaconne (z Polskiego Requiem)
Krzysztof Penderecki – Koncert na altówkę, perkusje, celestę i orkiestrę,
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową
Piotr Czajkowski – Souvenir de Florence (wersja na orkiestrę smyczkową)

Wykonawcy:

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Robert Kabara – altówka
Sinfonietta Cracovia

15 października 2011

Sala im. Rachmaninowa Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego

Program:

Witold Maliszewski – kwintet smyczkowy

Janusz Wawrowski – skrzypce
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela

Igor Strawiński – Suita włoska (arr. na kwartet smyczkowy M. Zdunik)

Janusz Wawrowski – skrzypce
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela

Juliusz Zarębski – kwintet fortepianowy

Janusz Wawrowski – skrzypce
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Ewa Pobłocka – fortepian

[/su_accordion]