already obfuscation Robert Kabara - Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie

Robert Kabara

skrzypce

U początków jego artystycznej drogi stanęły wielkie postacie mistrzyń: prof. Eugenii Umińskiej i prof. Kai Danczowskiej.

Już w czasie studiów Robert Kabara zaznacza swoją obecność na scenie muzycznej, rozpoczynając żywą działalność koncertową, a także zostając laureatem głównych nagród w prestiżowych konkursach ogólnopolskich tj. Łódź /pierwsza nagroda/, Poznań /konkurs im. Jahnkego, druga nagroda/ oraz międzynarodowych: Adeleide /Australia, pierwsza nagroda/ oraz Marseilles, /Francja, konkurs im. Francescatiego, nagroda specjalna/.

Ukoronowaniem osiągnięć tego okresu są laury w IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, gdzie zdobywa III nagrodę w połączeniu z 9. nagrodami pozaregulaminowymi, a recenzenci piszą: „… w osobie Roberta Kabary mamy do czynienia ze zjawiskiem artystycznym wielkiej miary. Słuchając jego żywiołowej, dynamicznej, porywającej wręcz interpretacji Fugi z Sonaty g-moll Bacha, słyszeliśmy w wykonaniu Kabary rzeczywiście wielką muzykę.”/Kazimierz Wiłkomirski,1986/.

Kontynuując działalność koncertową, występuje w salach filharmonii w Polsce i na scenach europejskich, a także daje się poznać jako kameralista, koncertując podczas festiwali w Monachium, Oberhausen i w Tokio, jak również w La Scali w Mediolanie i Teatro Collon w Buenos Aires; a nadto od 2009 realizuje autorski projekt kameralny La Musica da Camera w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Istotnym doświadczeniem staje się powołanie do życia orkiestry Sinfonietta Cracovia, która wywodząc się z kręgu młodzieńczej inicjatywy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, przekształca się pod jego artystycznym kierownictwem w wysoce profesjonalny zespół kameralny o europejskiej renomie.

Jako solista jest autorem dyskografii obejmującej szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrał płytę autorską z muzyką Panufnika /Dux/, I Koncert skrzypcowy H. Wieniawskiego /Arte TV/, Cztery pory roku A.Vivaldiego /Dux/, nagrodzone główną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderykiem 1998 oraz w 2009 dla holenderskiej wytwórni Channel Classics I Koncert skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Stale współpracuje z największymi sławami polskiej dyrygentury: Gabrielem Chmurą, Jackiem Kaspszykiem i Antonim Witem, Jerzym Maksymiukiem, a więzy wspólnego koncertowania łączą go z takimi znakomitymi postaciami, jak Krzysztof Penderecki, pod którego batutą grał I Koncert skrzypcowy i Metamorfozy /II Koncert skrzypcowy/ autorstwa Maestro oraz koncerty skrzypcowe Szymanowskiego i Panufnika. Łączą go także estradowe i przyjacielskie relacje z innymi artystami światowego formatu, a wspólne występy z Maximem Vengerovem odcisnęły szczególne piętno na jego artystycznej drodze.