already obfuscation Haik Kazazyan - Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie

Haik Kazazyan

skrzypce

Solista Moskiewskiej Filharmonii Państwowej, zdobywca licznych premii na konkursach międzynarodowych,  jest jednym z najbardziej obiecujących młodych muzyków swojego pokolenia, z sukcesem występuje w Rosji i za granicą. Jego koncerty były transmitowane przez stacje telewizyjne, m.in. TV Kultura, Mezzo, TV w Brukseli, oraz radio BBC (Londyn), Orfiej i inne.

Hail Kazazyan występuje na największych salach światowych, wśród których wymienić można Carnegie Hall (sala im. Sterna) w Nowym Jorku, Victoria Hall w Genewie, Barbican Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Teatr Chatelet oraz Salle Gaveau w Paryżu, Usher Hall w Edynburgu, Królewska Sala Koncertowa w Glasgow, sale Wielka, Mała oraz Rachmaninowska w Moskiewskim Konserwatorium, sala Koncertowa im. Piotra Czajkowskiego, Moskiewski Międzynarodowy Dom Muzyki, Państwowa Centralna Sala Koncertowa „Rosja”, Państwowy Pałac Kremlowski, sala Wielka  Filharmonii w Sankt-Petersburgu i in.

Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sion (Szwajcaria), Festiwalu w Verbier (Szwajcaria), Festiwalu „Plac Sztuki” im. Jurija Temirkanowa w Sankt-Petersburgu, Festiwalu „Muzyczny Kreml” im. Nikołaja Petrowa w Moskwie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Tongyeong (Korea Południowa).

Współpracuje ze znakomitymi orkiestrami, m.in. Królewską Narodową Orkiestrą Szkocji, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Symfoniczną w Pradze, Orkiestrą Narodową w Irlandii, Francuską Orkiestrą Narodową, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Rosji im. Jewgenija Swietłanowa, Państwową Orkiestrą Symfoniczną pod kierownictwem Pawła Kogana, Orkiestrą Kameralną w Monachium, Orkiestrą Kameralną Rosji, Orkiestrą Kameralną „Moscovia” pod kierownictwem Edwarda Gracza, Orkiestrą Symfoniczną pod kierownictwem Władimira Ziwy.

Haik Kazazyan współpracuje ze znanymi muzykami, wśród których są wybitni dyrygenci: Aleksandr Łazarew, Andrew Litton, Jac van Steen, Konstantin Orbelan, Aleksandr Polaniczko, Alan Buribajew, Aleksandr Librich, Jonathan Darlington, Paweł Kogan, Władimir Ziwa, pianiści: Eloso Virsaladze, Freddy Kempf, Aleksandr Kobrin, Jekaterina Meczetina, Rem Urasin, Andrej Szibko, Wadim Cholodenko, skrzypkowie: Gordan Nikolic, Boris Borowcyn, wiolonczeliści: Aleksandr Buzłow, Sergej Antonow, Boris Andrianow i in.

Haik Kazazyan urodził się w 1982 roku w Erewaniu (Armenia). W 1989 r. rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej im. Sajat-Nowy w Erewaniu w klasie profesora Lewona Zoriana.

W latach 1993-95 był laureatem licznych konkursów krajowych, na konkursie „Amadeus-95” zdobył Grand Prix oraz otrzymał zaproszenia na występy solowe do Belgii oraz Francji. W 1996 r. Haik przeprowadził się do Moskwy.

Zdobywał wiedzę pod okiem profesora, posiadacza tytułu „Artysta Ludowy ZSRR”, Eduarda Gracza (1996-2000) w Szkole Muzycznej im. Gniesinych oraz w Moskiewskim Konserwatorium (2000-2006), a następnie w klasie prof. Icchaka Raszkowskiego w Royal College of Music w Londynie (2006-2008).

W latach 2002-2003 otrzymał stypendium Prezydenta, natomiast w latach 2003-2004  – stypendium Rządu Federacji Rosyjskiej.

Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków, m.in. Idę Haendel, Shlomo Mintza, Borisa Kuschnira, Pamelę Frank.

W latach 1997-2007 Haik zostaje laureatem i zwycięzcą na licznych konkursach międzynarodowych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2000), Międzynarodowym Konkursie im. Wieniawskiego w Poznaniu (2001), Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i  Jackues’a Thibaud (2005). Zdobywca złotego medalu oraz nagrody specjalnej przyznanej przez słuchaczy na Konkursie skrzypcowym w Szwajcarii (2004) oraz na Konkursie Skrzypcowym w Tongyeong (Korea Południowa, 2007). W 2011 r. odnosi zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie im. George’a Enescu w Bukareszcie.

W 2010 r. zostało wydane nagranie solowe „Fantazje operowe” zarejestrowane przez amerykańską firmę Delos.

Występował w Sali Georgijewskiej przed Prezydentami Rosji Borysem Jelcynem i Francji Jacques’em Chirac (1997) oraz w 2010 r. na spotkaniu Prezydentów Rosji Dmitrija Medwedewa i Uzbekistanu Isłama Karimowa.

Od 2002 r. jest solistą Moskiewskiej Filharmonii Państwowej. Od 2008 r. jest wykładowcą w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym.