Studio Muzyki Nowej

zespół instrumentalny

Studio Muzyki Nowej jest wiodącą rosyjską orkiestrą specjalizującą się w muzyce współczesnej. Powstała w 1993 roku w Konserwatorium Moskiewskim z inicjatywy kompozytora Władimira Tarnopolskiego, dyrygenta Igora Dronowa oraz muzykoznawcy Aleksandra Sokołowa. Repertuar zespołu obejmuje w zasadzie całą muzykę kameralną oraz kameralno-orkiestrową ХХ-ХХI ww., począwszy od wczesnej awangardy rosyjskiej, poprzez zachodni modernizm, na utworach napisanych w ostatnich latach kończąc. Orkiestrze zostały zadedykowane utwory napisane przez wielu znakomitych kompozytorów, wśród których znaleźli się Maarten Altena, Jurij Woroncow, Aleksandr Wustin, Roman Ledenew, Faradż Karajew, Jurij Kasparow, Igor Kefalidi, Martijn Padding, Luis Naon, Enno Poppe, Roger Redgate, Włądimir Tarnopolskij, Iwan Fedele, Nicolaus Huber, Gerard Zinnstag i in. Szczególną uwagę muzycy zespołu zwracają na rozmaite formy współpracy z młodymi kompozytorami poprzez m.in. organizację kursów mistrzowskich, zamawianie nowych utworów.

Orkiestra z powodzeniem występuje w Rosji i zagranicą – koncerty Studia Muzyki Nowej rozbrzmiewały m.in. w Dużej sali Konserwatorium Moskiewskiego, w Konserwatorium w Berlinie, Konzerthaus, Cite de la Musique w Paryżu, Filharmonii w Sankt-Petersburgu, Teatro Malibran w Wenecji.
Orkiestra wielokrotnie występowała wraz z Ensemble Modern, Schönberg Ensemble oraz Klangforum Wien. Studio Muzyki Nowej regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w wielu konserwatoriach na całym świecie, realizuje rozmaite projekty na uczelniach, wśród których znalazły się uczelnie w Oxfordzie, Bostonie czy Harvardzie. Studio jest pierwszą i na tę chwilę jedyną orkiestrą rosyjską zaproszoną na Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Nowej w mieście Darmstadt.

Studio Muzyki Nowej należy do podstawowego składu wykonawców Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Moskiewskie Forum”, organizowanego przez Centrum Muzyki Współczesnej przy Konserwatorium Moskiewskim. Orkiestra również odpowiada za
przeprowadzenie Konkursu młodych wykonawców im. P. Jurgensona.