Maciej Frąckiewicz

akordeon

Wszechstronny i charyzmatyczny. Ma na koncie dziesiątki prestiżowych osiągnięć, w tym Paszport Polityki (2013), zwycięstwo na prestiżowym konkursie akordeonowym Arrasate Hiria (Hiszpania) (2012) czy nagroda główna wraz z nagrodą publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). Wobec jego muzycznej wrażliwości nie sposób pozostać obojętnym. To wykonawca na miarę współczesności, w której młodzieńczy żywioła zderza się z doświadczeniem i głębią. Jego muzyczne interpretacje tchną  świeżością i nieposkromionym artystycznym temperamentem.

Maciej Frąckiewicz, bo to o nim mowa, „wart jest grzechu“, jak pisał po jego debiucie Jacek Hawryluk. To artysta totalny, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Dorota Szwarcman uznała go za „jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia“. Co więcej, Frąckiewicz wpisał się już na stałe do panteonu najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu.

Jego błyskotliwa kariera rozwija się wielotorowo. Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych, w tym słynne TWOgether Duo z Magdaleną Bojanowicz, a także duety z Markiem Brachą oraz Łukaszem Kuropaczewskim. Jest także niestrudzonym propagatorem swego instrumentu wśród współcześnie tworzących kompozytorów. Z jego inspiracji powstało jak dotąd ponad 90 nowych utworów akordeonowych.

(C) Maria Peryt