Jekaterina Meczetina

fortepian

Znakomita pianistka Jekaterina Meczetina jest jedną z największych gwiazd reprezentujących rosyjskich muzyków młodego pokolenia, koncertuje z najlepszymi orkiestrami z Rosji i Europy, jej występy solowe odbywają się na całym świecie. Słuchacze są pod wrażeniem nie tylko wirtuozerii pianistki, lecz również jej zachwycającego uroku osobistego i niezwykłej umiejętności łączenia czarującej gracji z nieprawdopodobną wręcz koncentracją.

Kompozytor Rodion Szczedrin, zachwycony wystąpieniem Jekateriny, powierzył jej premierowe wykonanie swojego dzieła fortepianowego – VI Koncertu Fortepianowego.

Jekaterina Meczetina urodziła się w Moskwie w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat w Głównej Szkole Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium (w klasie prof. T.L. Kolossa), następnie kontynuowała edukację w Moskiewskim Konserwatorium  w klasie doc. W.P. Owczinnikowa. W 2004 roku ukończyła studia doktoranckie na macierzystej uczelni w klasie wybitnego muzyka oraz wykładowcy, profesora Sergieja Leonidowicza Dorenskiego.

Swój pierwszy koncert solowy Jekaterina zagrała w wieku 10 lat, dwa lata później koncertowała w Japonii, gdzie w ciągu miesiąca zagrała 15 koncertów solowych obejmujących 2 różne programy. Od tamtej pory wystąpiła w ponad 40 krajach, na wszystkich kontynentach (za wyjątkiem Australii).

Jekaterina Meczetina występuje na znanych w świecie scenach: Sale Wielka, Mała i Rachmaninowska w Konserwatorium Moskiewskim, sale Wielka i Kameralna w Moskiewskim Międzynarodowym Centrum Muzyki, sala Koncertowa im. P.I. Czajkowskiego, Teatr Wielki w Moskwie; Concertgebouw (Amsterdam), Yamaha Hall, Casals hall  (Tokio), Schauspielhaus (Berlin), Theatre des Champs-Elysees, Salle Gaveau (Paryż), sala Wielka w Konserwatorium Mediolańskim oraz Auditorium (Mediolan), Sala Cecilia Meireles (Rio de Janeiro), Alice Tully Hall (Nowy Jork) i in. Pianistka aktywnie koncertuje w miastach rosyjskich, m.in. w Sankt-Petersburgu, Rostowie nad Donem, Tambowie, Wołogdzie, Permie, Uljanowsku, Kursku, Woroneżu, Tiumeniu, Czelabińsku, Kemerowie, Kostromie, Kurganie, Ufie, Kazaniu, Nowosybirsku i in.

W sezonie 2008/2009 na scenie Państwowej Filharmonii w Niżnym Nowogrodzie im. M. Rostropowicza odbył się cykl koncertów Jekateriny Meczetiny pt. „Antologia rosyjskiego koncertu fortepianowego”, w sezonie 2010/2011 artystka zaprezentowała „Antologię zachodnioeuropejskiego koncertu fortepianowego”. W ramach sezonu 2009/2010 pianistka uczestniczyła w festiwalach „Gwiazdy nad Bajkałem” (Irkuck) oraz „Crescendo” (Psków i Moskwa),  których pomysłodawcą jest pianista Denis Macujew, wystąpiła z Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną im. E.F. Swietłakowa (pod kierownictwem Marii Eklund) w Tiumeniu i Chanty-Mansyjsku, wystąpiła z koncertami solowymi na Dalekim Wschodzie (Władywostok, Chabarowsk, Pietropawłowsk-Kamczacki, Magadan).

Jekaterina Meczetina jest laureatką licznych konkursów międzynarodowych. W wieku 10 lat zdobyła Grand Prix na Konkursie „Nagroda Mozarta” w Weronie (nagroda główna – fortepian Yamaha), w wieku 13 lat została laureatką II nagrody na I Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Moskwie, gdzie również otrzymała niezwykłą nagrodę specjalną – „Urok osobisty i  artystyczne wykonanie”. W wieku 16 lat, jako najmłodsza laureatka na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego we włoskim Bolzano, Jekaterina otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie jednej z trudniejszych etiud Liszta „Błądzące Ognie”. W tamtych dniach prasa włoska pisała o rosyjskiej pianistce „Młoda Jekaterina już dziś znajduje się na szczytach pianistyki światowej”. Dalej miały miejsce zwycięstwa m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Epinal (II nagroda, 1999), Konkursie im. Viotti w Vercelli (II nagroda, 2002),  Konkursie w Pinerolo (I nagroda, 2004), na Światowym Konkursie Pianistów w Cincinnati (I nagroda oraz Złoty Medal, 2004).

W obszernym repertuarze Jekateriny znajduje się ponad pięćdziesiąt koncertów na fortepian z orkiestrą, jak również liczne programy solowe oraz kameralne. Wśród grona dyrygentów, z którymi miała okazję występować pianistka, są m.in. M.Rostropowicz, W.Spiwakow, W.Fedosejew, S.Sondeckis, J.Simonow, K.Orbelan, P.Kogan, A.Skulskij, F.Głuszczenko, ASłuckij, W.Altszuler, D.Sitkowieckij, A.Sładkowskij, M.Wengerow, M.Eklund.

Jekaterina występowała na znaczących festiwalach muzycznych, m.in. na znanym na całym świecie Festiwalu „Wieczory Grudniowe Światosława Richtera” w Moskwie, Festiwalu w Dubrowniku (Chorwacja), Festiwalu „Consonances” we Francji, Festiwalu „Europalia” w Belgii, moskiewskich Festiwalach Muzycznych poświęconych muzyce Rodiona Szczedrina (2002, 2007), Festiwalu „Crescendo” w Moskwie (2005), Sankt-Petersburgu (2006) oraz Jekaterynburgu (2007).

Latem 2010 roku pianistka występowała na festiwalu w Lille (Francja) wraz z Orkiestrą Narodową Lille, a ponadto – w Sztokholmie na przyjęciu z okazji ślubu szwedzkiej księżniczki Wiktorii.

Jekaterina dokonała nagrań w radiu i telewizji w Rosji, USA, Włoch, Francji, Japonii, Brazylii, Kuwejtu.  W 2005 roku przez belgijską firmę nagraniową Fuga Libera został wydany pierwszy album artystki z nagraniem utworów Sergeja Rachmaninowa.

Oprócz koncertów solowych Jekaterina często współpracuje z zespołami muzyków. Na scenie partnerowali jej m.in. R.Szczedrin, B.Spiwakow, A.Utkin, A.Kniaziew, A.Gindin, B.Andrianow, N. Borisoglebskij, S.Antonow, G.Murża.

Od kilku lat Jekaterina Meczetina łączy działalność koncertową z pedagogiczną, będąc asystentką Moskiewskiego Konserwatorium w klasie prof. A.A. Mndojanca.

W 2003 roku /Jekaterinę Meczetinę uhonorowano prestiżową nagrodą młodzieżową „Triumf”. W roku 2007 rosyjski Komitet Narodowy ds. przyznawania odznaczeń nadał  artystce Order Katarzyny Wielkiej II stopnia „Za zasługi oraz znaczący wkład osobisty w rozwój kultury narodowej oraz sztuki”. W czerwcu 2011 roku Prezydent Rosji odznaczył pianistkę nagrodą dla młodych działaczy kultury w związku „z wkładem w rozwój tradycji rosyjskiej sztuki muzycznej oraz wysoki poziom artystyczny”. W tym samym roku Jekaterina Meczetina została członkiem Rady do spraw Kultury i Sztuki przy Prezydencie Rosji.

Począwszy od sezonu 2007/2008 Konserwatorium Moskiewskie est wyłącznym przedstawicielem Jekateriny Meczetiny na terenie Rosji.