Igor Dronov

dyrygent

Zasłużony Artysta Rosji
Główny dyrygent orkiestry Studio Muzyki Nowej

Urodził się w Moskwie. W 1992 roku skończył Konserwatorium Moskiewskie: dyrygenturę chóralną (klasa prof. B. Tiewlina) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (klasa prof. D. Kitajenko), wkrótce, już w 1994roku, skończył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. D. Kitajenko. Był uczestnikiem warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez Georga Solti oraz Pierre’a Bouleza.

W 1991 roku został dyrygentem Teatru Bolszoj i pozostaje nim do dziś. W repertuarze znajdują się opery „Jewgienij Oniegin” P. Czajkowskiego, „Faust” C. Gounoda, „Trubadur” i „Traviata” G.Verdi, „Aleko” i „Skąpy rycerz” S. Rachmaninowa, „Madame Butterfly” G. Puccini, „Dzieci Rosenthala” L. Diesiatnikowa. W 2004 roku został dyrektorem muzycznym Wieczoru baletów jednoaktowych („Sala nr 6” z muzyką autorstwa Arvo Parta, „Magrittomania” – J.Krasawina, „Lea” – L.Bernstein), w roku 2005 – dyrektor muzyczny baletu Johna Neumeiera Sen Nocy Letniej z muzyką F. Mendelsohna-Bartoldy, G. Ligetti oraz tradycyjną muzyką mechaniczną (premia „Złota maska” za najlepsze przedstawienie baletowe), w roku 2006 – dyrektor muzyczny baletów „Serenada” G.Balanchine z muzyką P. Czajkowskiego, „Miserecordes” C. Wheeldona z muzyką z Symfonii nr 3 A. Parta (światowa premiera), w 2007 – dyrektor muzyczny baletu „Lekcja” F. Flinta z muzyką G. Delerue. Poza tym, Igor Dronow występuje z orkiestrą Teatru Bolszoj w ramach programów koncertowych.
Współpracuje z wieloma znakomitymi zespołami, do których należą m.in. Rosyjska Orkiestra Narodowa, Ensemble Modern (Niemcy).

Począwszy od 1992 roku jest wykładowcą w katedrze dyrygentury symfoniczno-operowej Konserwatorium Moskiewskiego (od 2002 roku jako profesor). Jest głównym dyrygentem orkiestry Studio Muzyki Nowej, z którą dokonał ponad 500 rosyjskich oraz światowych
premierowych wykonań utworów XX wieku. Igor Dronow jest głównym dyrygentem na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Moskiewskei Forum” od początku istnienia tego festiwalu.

Począwszy od 1994 roku jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry młodzieżowej Premiera.

Igor Dronow dokonał nagrań kilku płyt z współczesną muzyką rosyjską i zagraniczną. Występuje w Europie, USA i Japonii.